III Liceum Ogólnokształcące
im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że III Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2023 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2023" Znak jakości Srebrna Europejska Szkoła Praworządności RP 2021

Droga przez Pruszków. Film, który każdy powinien zobaczyć!

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
Nasze spotkanie z uczestnikami Powstania Warszawskiego, którzy przywołali swoje wstrząsające przeżycia z lat okupacji, walk powstańczych i przejścia przez Durchgangslager 121 (obóz w Pruszkowie) po upadku powstania, nędzę i poniewierkę  - było lekcją prawdziwej historii. Obejrzeliśmy świetny film dokumentalny, w którym pan Andrzej Ziemowit Zimowski (znany pisarz) przywołuje obrazy ze swojej pamięci - pamięci dziecka (gdy wybuchła wojna miał 8 lat, w czasie Powstania Warszawskiego lat 12).
Film jest szczególny i niezwykle silnie działa na widza, treścią i formą. Rejestrowane przez zmysły dziecka obrazy są przede wszystkim wstrząsające ale też, każą się zastanowić nad tym „DLACZEGO?” to wszystko się zdarzyło, kim byli okupanci, co kierowało ich poczynaniami , co pozostaje ponad działaniami człowieka i jak definiować pojęcia: przypadku, opatrzności, konieczności. Przez to wszystko film ma ogromny walor nie tylko dokumentalny ale przede wszystkim etyczny i przez to jest ponadczasowy. Każdy powinien go obejrzeć!

Pan Andrzej Zimowski i pani Joanna Modrzejewska poszerzyli w bardzo osobistych i wzruszających wypowiedziach obraz tego, co stało się wtedy udziałem mieszkańców stolicy. Każdy z podjętych  i opowiedzianych wątków był dramatem samym w sobie  (zasypanie mieszkańców kamienicy, ocalenie przychodzące cudem, postawy ludzi wielkie i godne podziwu, zadumy i te haniebne – ból wywołujące jeszcze do dziś, zwłaszcza, że doświadczone od „rodaków”) opowiedziane przez panią Joannę pozostaną w pamięci każdego, kto je usłyszał. Wiemy, że nie może być inaczej.

Pan Stanisław Andrzej Średziński – autor filmu, opowiedział również historię swojej rodziny  oraz kamienicy w której ona mieszkała na Muranowie w Warszawie. Zachęcał do poznawania dziejów swoich rodzin, poszukiwań śladów historii.

Taki właśnie był nasz cel. Spotkanie to miało bowiem związek z udziałem naszej młodzieży w Akcji BohaterOn – mamy wrażenie, że skłoniło bądź skłoni ono wielu do poznania kolejnych takich relacji.  Możecie z łatwością dotrzeć do tych, które zawiera Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej.html

Możecie także wszcząć swoje poszukiwania. Nasz szkolny projekt skupi się na losach tych warszawskich rodzin, które po powstaniu dotarły do Piotrkowa i tu znalazły schronienie. Prześledzimy ich losy. Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych. Kontakt w tej sprawie  z prof. M.Pawłowskim .

 
powrót