III Liceum Ogólnokształcące
im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że III Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2020 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2020"

INAUGURUJEMY TYDZIEŃ Z FILOZOFIĄ

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 6 =
zdjęcie
Rozpoczynamy piątą edycję spotkań i dyskusji poświęconych filozofii, które dla uczniów poprowadzą nasi absolwenci – dr n. hum. Jacek Jarocki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Eryk Zywert, student I roku prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Zajęcia odbędą się w dniach 23-27 września.
radycją jest, że wraz z początkiem roku szkolnego w naszej szkole organizujemy cykl zajęć poświęconych filozofii. To okazja do zaznajomienia się z ciekawymi zagadnieniami, swobodnej dyskusji i wymiany poglądów, a także możliwość dowiedzenia się tego, jak wygląda praca naukowa na uczelni. Doświadczenie ubiegłych edycji pokazuje, że zajęcia cieszą się ogromną popularnością i wywołują entuzjazm wśród uczniów.
 
Tematem tegorocznych spotkań jest człowiek i jego funkcjonowanie w społeczeństwie. Porozmawiamy o tym, czy jest człowieczeństwo i jakie są jego granice. Wyjaśnimy, co składa się na tożsamość osobową. Dla klas humanistycznych i prawniczych zaplanowaliśmy cykl rozmów poświęconych karze i moralnej odpowiedzialności, zajęcia dotyczące nowożytnych koncepcji państwa i społeczeństwa. Będziemy także mówić o filozofii antyku, o tym, co starożytni uważali za cnotę i cel dobrego życia. Z uczniami klas pierwszych spotkamy się także na lekcjach poświęconych skutecznej nauce i olimpiadom przedmiotowym. Przedstawimy też ofertę programów naukowych kierowanych do uczniów zdolnych przez organizacje takie jak Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, Collegium Invisibile, Fundusz Stypendialny Talenty.
 
Wszystkich zainteresowanych uczniów i absolwentów zapraszamy także do wzięcia udziału w spotkaniu otwartym, które odbędzie się we wtorek (24.09) o godz. 14:30 w świetlicy. W trakcie dyskusji spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jaka jest natura człowieka.
 
Jacek Jarocki jest doktorem nauk humanistycznych w Katedrze Filozofii Nowożytnej i Współczesnej na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jego dysertacja poświęcona filozofii umysłu nosi tytuł „Świadomość, wolna wola, jaźń. Metafizyka Galena Strawsona”. Eryk Zywert jest studentem I roku prawa i uczestnikiem programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Obaj prelegenci, nasi absolwenci, są także finalistami Olimpiady Filozoficznej.
 
Szczegółowy program zajęć dostępny w załączeniu.
 

Załączniki artykułu

Rozkład zajęć (Pobrań: 95)
powrót