Ogromne sukcesy ucznia III LO – Alexandra Pastuszyńskiego

Ten rok dla Alexandra Pastuszyńskiego, ucznia klasy II F, upłynął pod znakiem ciężkiej pracy w celu przygotowania do Olimpiady oraz konkursów chemicznych.
26.01 i 27.01 2018 r. uczestniczył w drugim etapie Olimpiady Chemicznej, w którym miał okazję rywalizować z najlepszymi chemikami w kraju (z okręgu łódzkiego do zawodów zakwalifikowało się 40 najlepszych chemików naszego województwa). Jest to pierwszy uczeń III LO, któremu udało się zajść tak daleko w tej Olimpiadzie.
3 marca brał udział w XXVI Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym Politechniki Śląskiej. 1 etap – teoretyczny pomimo bardzo wysokiego poziomu, okazał się przepustką do finału. 17 marca w finale musiał wykazać się umiejętnościami praktycznymi – znajomością analizy ilościowej i jakościowej. Są to już zagadnienia, z którymi na co dzień mają do czynienia studenci na wydziałach chemicznych. Udowodnił jednak, że chemia nie ma przed nim żadnych tajemnic – w konkursie zdobył 13 miejsce w kraju. Znalazł się w czołówce najlepszych chemików w całej Polsce, pokonując jednocześnie reprezentantów szkół z takich miast jak Warszawa, Katowice czy Kraków.
Jednak to nie jedyne sukcesy Alexandra. W Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (1 etap – teoretyczny -  odbył się 9 grudnia 2017 r, etap finałowy – część teoretyczna i praktyczna – 9 i 10 marca) , uplasował się na 20 miejscu (z wynikiem 73,5%), co daje mu tytuł finalisty.
6 kwietnia w II LO w Radomsku odbyło się uroczyste podsumowanie IX edycji Międzypowiatowego Konkursu Chemicznego „Nie zobojętniaj się na chemię”. Do finału awansowały 32 osoby. Z pośród nich wyłoniono laureatów, zdobył 2 miejsce.
Czas jednak powiedzieć o sukcesie, który napawa naszą szkołę niezwykłą dumą i podziwem. 9 kwietnia w budynku LabFactor Politechniki Łódzkiej odbyła się uroczystość wręczenia nagród w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym Trzech Wydziałów Politechniki Łódzkiej.
Konkurs składał się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Alexander znalazł się w gronie laureatów, zdobywając 2 miejsce. Udowodnił, że nawet najbardziej zawiłe zagadnienia chemiczne nie są dla niego przeszkodą, pokazując, że jest jednym z najlepszych chemików w kraju i że nie ma sobie równych. W tym konkursie jedną z nagród jest indeks Politechniki Łódzkiej, co ułatwia start na studia, gdyż zostanie on przyjęty na jeden z trzech wydziałów Politechniki Łódzkiej (Wydział Chemiczny; Biotechnologii i Nauk o Żywności; Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska) z pominięciem procedur kwalifikacyjnych.
Pomimo licznych zmagań konkursowych, uczestniczy również w badaniach prowadzonych przez Wydział Chemii i Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. W ramach współpracy z Uniwersytetem Łódzkim, zajmuje się syntezą i właściwościami metaloorganicznych analogów kwasu foliowego.
Dziękujemy również pani mgr Annie Gieszcz za pracę i opiekę nad młodymi talentami chemicznymi, gdyż każdy sukces ucznia jest również sukcesem nauczyciela.
Serdecznie gratulujemy opiekunowi i uczniowi. Życzymy również dalszych, tak spektakularnych, sukcesów.