III Liceum Ogólnokształcące
im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że III Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2023 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2023" Znak jakości Srebrna Europejska Szkoła Praworządności RP 2021

Oj działo się, działo ...

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =
Dopiero miesiąc nauki za nami, a już mieliśmy urodziny patrona szkoły, wizytę gości z Izraela, kilka wycieczek i uroczystości. O niektórych wydarzeniach już pisaliśmy, a teraz kilka zdań o przedsięwzięciach z ostatnich dni.
 
W jednym tygodniu odbyły się dwa rajdy nad Zalew Sulejowski: najpierw rowerowy, potem pieszy.  Pierwszy miał charakter rekreacyjno-integracyjny. Wzięło w nim udział blisko 40 uczniów i 4 nauczycieli. Pogoda była wymarzona, droga przez las przyjemna, a ognisko, mimo południowych godzin, nastrojowe. Wszyscy dali radę dojechać  do celu i wrócić o własnych siłach - a tyle narzeka się na dzisiejszą młodzież, że jedyny jej wysiłek fizyczny to obsługa kciukiem smartfona. Wielki szacun.

Równie duży podziw należy się uczestnikom pieszej wyprawy szlakiem miejsc pamięci narodowej. Pracownicy Oddziałowego Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa (BUWiM) IPN w Łodzi poprowadzili nas dwudziestokilometrową trasą od pomnika przy strzelnicy na Wierzejach aż do Przygłowa. Po drodze odwiedziliśmy miejsce po dawnej gajówce w Korytnicy, gdzie niemiecka żandarmeria zabiła w obławie kilku rannych żołnierzy AK, a za udzielenie im schronienia również m.in. gajowego i jego córkę.  Kolejnym punktem trasy była kapliczka w Barkowicach Mokrych upamiętniająca aresztowanych i zamordowanych mieszkańców wsi oraz pomnik upamiętniający 25 Pułk Piechoty AK. W programie wycieczki znalazło się także miejsce prac ekshumacyjnych prowadzonych przez BUWiM IPN, które odbyły się w ubiegłym roku na skraju miejscowości Koło,  oraz Zalew Sulejowski, gdzie uczniowie poznali historię budowy niemieckich umocnień nazywanych Linią Pilicy.

Pozostając w kręgu upamiętniania wydarzeń związanych z tragiczną historią XX wieku, należy również odnotować udział sztandaru naszej szkoły w uroczystej mszy świętej poświęconej 25 Pułkowi Piechoty, która tradycyjnie miała miejsce w kościele św. Jacka.

Odbyła się też wycieczka do Warszawy, gdzie zwiedzano Stare Miasto i Powązki.

Mniej z historią, a bardziej z przyrodą obcowali uczniowie klas biologicznych i geograficznych. W dniu 27.IX.2019r klasa IDp brała udział w ogólnopolskim projekcie, zaszczepiającym w młodzieży poszanowanie środowiska, czyli „Sprzątanie świata”.

Uczniowie naszej szkoły wraz z pracownikiem Oddziału Terenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych oraz z przedstawicielami Urzędu Miasta i Gminy Sulejów  posprzątali okolice użytku ekologicznego „ Na Murowańcu”. Przy okazji akcji, młodzi ludzie zgłębiali wiedzę o segregacji śmieci i zagrożeniach wynikających z nieodpowiedzialnej działalności człowieka oraz formach i potrzebach ochrony przyrody. Uczniowie mogli także dowiedzieć się wielu ciekawostek z historii „Murowańca” opowiedzianych przez pracownika OT NPK p. Macieja Sobańskiego oraz o różnorodności gatunków awifauny i ich życia w tym wyjątkowym miejscu. Zakończeniu akcji towarzyszyło ognisko i pieczenie kiełbasy.

W ramach warsztatów fotograficznych uczniowie klasy 1Cp naszej szkoły w dniu 30.09.2019r mogli wziąć udział w zajęciach zorganizowanych w siedzibie OT NPK w Moszczenicy. Spotkanie dotyczyło nauki fotografowania przyrody w warunkach terenowych. Część teoretyczna obejmowała zagadnienia dotyczące historii fotografii, budowy aparatu, przesłony, migawki, wpływu parametrów ustawień na wykonywane zdjęcie, jego kompozycję oraz przykłady zdjęć w skali mikro i makro. W części praktycznej uczniowie wykonywali zdjęcia, korzystając z wiedzy teoretycznej. Każde zdjęcie było omówione i przeanalizowane przez prowadzącego p. dyr. Piotra Wypycha pod kątem najczęściej popełnianych błędów. Uczniowie mogli także zwiedzić siedzibę OT NPK, zapoznać się z pracą w terenie, poznać walory przyrodnicze szkółki oraz rekonstrukcję izby wiejskiej. Mieliśmy też okazję obejrzeć film wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Fabularnych w Łodzi, do którego zdjęcia w czasie czerwcowych zajęć plenerowych wykonywała młodzież naszej szkoły.

Również uczniowie klas trzecich mieli swoją wycieczkę ... do Łodzi na Salon Maturzystów "Perspektywy". Czas najwyższy pomyśleć o egzaminie dojrzałości i wyborze studiów. Na Uniwersytecie Medycznym swoją ofertę prezentowały uczelnie nie tylko łódzkie, a eksperci Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi podpowiadali, jak przygotować się do matury.

W ramach promocji Łodzi jako miasta przyjaznego studentom, zaproszono dwóch nauczycieli naszej szkoły do udziału projekcie "Zasmakuj studiowania w Łodzi". Zapoznano nas z ofertą uczelni, ale przede wszystkim pokazano Łódź jako miasto dynamicznie rozwijające się, nowoczesne, otwierające drzwi kariery. Poznawaliśmy m. in. wciąż rozbudowujące się EC1, gdzie poza planetarium od niedawna działa Centrum Nauki i Techniki, zwiedzaliśmy Księży Młyn, a na koniec w Teatrze Powszechnym obejrzeliśmy sztukę pt. "Manewry weselne" (polecam ją szczególnie przyszłym pannom młodym, uważającym, że kwintesencją ślubu jest suknia i kolor zaproszeń na weselne przyjęcie).

Przy okazji pozdrawiam naszych drogich absolwentów, których można spotkać w wielu miejscach: we wspomnianych EC1 i IPN-ie, na uczelniach, w restauracjach, w których pracują podczas studiów, w konfesjonale i przychodni. Zaiste tworzymy wielką rodzinę.

Sławomir Pierek, Ewa Ortyl
 
powrót