Okupacyjne losy gwiazd przedwojennego kina

W ramach obchodów 78. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową (14 lutego) w naszej szkole odbył się wykład pt.: "Polscy artyści w szeregach Armii Krajowej oraz innych formacji wojskowych w czasie drugiej wojny światowej". Prelekcję, ilustrowaną fragmentami przedwojennych filmów, wygłosiła Patrycja Resel z Oddziałowego Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi.
Uczniowie zapoznali się z historią przedstawicieli przedwojennego świata teatralnego i filmowego w czasie zawieruchy wojennej. Dowiedzieli się, którzy z nich wybrali drogę walki zbrojnej i konspiracji przeciwko dwóm okupantom, wstępując m.in. w szeregi Armii Krajowej, Związku Jaszczurczego oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wielu z nich nie doczekało końca okupacji. Ginęli w obozach koncentracyjnych, sowieckich łagrach, masowych egzekucjach, a ci, którym udało się przeżyć wojnę, zwykle byli represjonowani przez komunistyczne władze Polski Ludowej. Poruszona została również kontrowersyjna tematyka występów aktorów podczas okupacji w oficjalnie działających teatrach oraz na planie propagandowego, antypolskiego filmu pt."Heimkehr".