Projekt: Kariera! – spotkanie z p. Jakubem Karolińskim

25 października 2019 roku w ramach realizacji ,,Projektu: Kariera" gościliśmy w naszej szkole jej absolwenta, pana kpr. pchor. Jakuba Karolińskiego, studenta Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.
Prelegent przedstawił wszystkim uczestnikom spotkania poszczególne etapy swojej kariery zawodowej, co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Szczegółowo opowiedział o umiejętnościach wymaganych od wszystkich kandydatów do szkół wojskowych ze szczególnym naciskiem na predyspozycje psychiczne i wytrzymałość fizyczną. Ponadto wspomniane zostały te kierunki studiów, na które mogą się udać wszyscy zainteresowani sztuką wojenną. Choć absolwent sam jest studentem dowodzenia, logistyka i inżynieria bezpieczeństwa również zostały omówione podczas prelekcji. Dowiedzieliśmy się także, na czym polegają całodniowe testy medyczne, sprawnościowe oraz rozmowy z psychologiem, które stanowią przepustkę do kariery wojskowej. Posłuchaliśmy również opowieści o tym, jak wygląda codzienne życie w szkole wojskowej, o przeżyciach i zabawnych przygodach, które spotkały pana Jakuba. Dowiedzieliśmy się, że szkoła wymaga wiele poświęceń i wyrzeczeń, nasz gość podkreślił, że trzeba być wytrwałym i pozytywnie nastawionym.

Najciekawszym elementem spotkania okazała się jednak ta część, w której Jakub opowiadał, jak narodził się jego pomysł na wybór drogi zawodowej i szczegółowo opisał swój aktualny harmonogram dnia. Nie zabrakło także prezentacji umundurowania wojskowego, a wiele emocji, zwłaszcza wśród męskiej części publiczności, wywołała prezentacja atrapy karabinu AK74.

Po części teoretycznej na boisku szkolnym odbyło się szkolenie dla wybranych uczniów klas trzecich. Było to szkolenie z zakresu pierwszej pomocy i podstaw medycyny pola walki z uwzględnieniem różnic w stosunku do procedur cywilnych. Trzecioklasiści z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu i z pewnością historia naszego absolwenta oraz zajęcia praktyczne zainspirowały wielu z nich.
Naszym uczniom życzymy wiary we własne marzenia i wytrwałości w dążeniu do realizacji własnych celów, a panu Jakubowi Karolińskiemu dziękujemy za poświęcony nam czas i trzymamy kciuki za dalszy rozwój jego kariery i liczne sukcesy zawodowe.