Sukces naszej uczennicy w Rosji

Dużym sukcesem zakończył się udział uczennicy kl. IIb  Martyny Nowak w międzynarodowym konkursie na projekt twórczy "Nowe Spojrzenie", który został zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji Federacji Rosyjskiej w mieście partnerskim Piotrkowa Trybunalskiego-Kostromie.
Pierwszy etap konkursu polegał na wyłonieniu finalistów-autorów najlepszych prac, które nadesłano z całej Rosji oraz z Serbii i Polski. Po eliminacjach komisja konkursowa skierowała do autorów najlepszych prac zaproszenie do udziału w finale, który odbywał się w dniach 28-29 kwietnia br. w Kostromie. Takie zaproszenie otrzymała również Martyna i nauczyciel języka rosyjskiego pani Joanna Harazińska. pod której kierunkiem Martyna pracowała nad swoim projektem.

Przy akceptacji i wsparciu władz miasta oraz Rady Rodziców III LO udało się zorganizować wyjazd Martyny i jej opiekuna na wspomniany konkurs. Wyjazd zakończył się sukcesem - po zaprezentowaniu swojej pracy w finale konkursu uczennica otrzymała dyplom I stopnia, co jest równoważne z zajęciem I miejsca.
Projekt, który tak wysoko oceniła komisja konkursowa, dotyczy założenia w III LO koła uczniowskiego "Polska-Wschód", które zamierza ściśle współpracować z Rosją, a w szczególności z młodzieżą z miasta partnerskiego.

Należy podkreślić, że przedstawicielki naszej szkoły zostały przyjęte przez Pana Mera miasta Kostromy, który podkreślił pełne wsparcie władz miasta dla projektu współpracy szkół obu miast partnerskich.
Organizatorzy przygotowali dla uczestników konkursu ciekawy program artystyczny i dużo interesujących spotkań i wizyt. Nawiązano kontakty, w tym nie tylko z nauczycielami i młodzieżą z różnych miast Rosji, ale i z przedstawicielami Serbii.

Warto podkreślić, że Martyna miała niepowtarzalną okazję doskonalenia umiejętności z zakresu języka rosyjskiego oraz pogłębienia wiedzy z historii i kultury. Przyczyniło się do tego zwiedzanie starych klasztorów, wystawy najstarszych ikon świata w komnatach Romanowów, samego miasta Kostromy -"wachlarza" carycy Katarzyny II oraz Moskwy, do której udało się zajrzeć na kilka chwil podczas tranzytowej przerwy w podróży.

Należy dodać, że sukces Martyny  Nowak nie jest pierwszym, jakim mogą się poszczycić uczniowie naszej szkoły. W ubiegłych latach pierwsze miejsce we wspomnianym konkursie zajął Radosław Szwedowski, a Martyna Motylska otrzymała wyróżnienie.
Wszyscy wspomniani laureaci pracowali pod kierunkiem pani profesor Joanny Harazińskiej.