Wizyta w Warszawie

0DF0487F-AE5A-4D87-97C4-68181BC8A81D
Uczniowie naszej szkoły, którzy uczą się języka rosyjskiego oraz studenci - członkowie Studenckiego Koła Naukowego "Polska-Wschód" Filii UJK w Piotrkowie Trybunalskim wzięli udział w wyjeździe naukowo-poznawczym do Warszawy. Wyprawę zorganizowano w dniu 6 listopada br., opiekunami grupy były Joanna Harazińska i Elżbieta Wardyńska.

Program przedsięwzięcia obejmował:
  • spotkanie z Ambasadorem Uzbekistanu w RP,
  • spotkanie z przedstawicielami Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Polska-Wschód”,
  • spacer miejscami pamięci patriotycznej po Warszawie,
  • zwiedzanie Muzeum Azji i Pacyfiku.
Spotkanie z Jego Ekscelencją Ambasadorem, profesorem Bakharomem Babajevem miało miejsce w siedzibie Stowarzyszenia Współpracy "Polska - Wschód".
Spotkanie otworzył prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia pan Józef Bryll, który przybliżył uczniom i studentom zasady i formy działania Stowarzyszenia, następnie przekazał głos Panu Ambasadorowi.
Uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z historią, współczesnością i planami rozwoju Uzbekistanu w oparciu o filmy, prezentacje i wykład Ambasadora. Ważnym aspektem wykładu były informacje o losach Polaków w Azji Centralnej, szczególnie w kontekście armii generała Andersa. Wspomniano też o współczesnych relacjach kulturalnych, handlowych i politycznych Polski i Uzbekistanu.
Należy podkreślić, że wyjazd zorganizowano wyłącznie dla młodzieży uczącej się języka rosyjskiego, ponieważ spotkanie odbywało się w tym właśnie języku, jednak młodzież miała też możliwość sprawdzenia swoich umiejętności z zakresu języka angielskiego, w którym opracowano komentarze do prezentacji i filmów.
Spotkanie przebiegało w sympatycznej i twórczej atmosferze, Jego Ekscelencja odpowiadał na liczne pytania młodzieży. Uczestnicy spotkania otrzymali od przedstawicieli Ambasady dużo ciekawych materiałów, które pozwolą na poszerzenie wiedzy o Uzbekistanie i krajach Azji Centralnej.
Po spotkaniu uczniowie i studenci udali się na spacer o charakterze patriotycznym, w tym pod pomnik patrona naszej szkoły Juliusza Słowackiego, pomnik Ofiar Smoleńska, pomnik Józefa Piłsudskiego, Pałac Prezydencki i na Plac Zamkowy z symboliczną konstrukcją 1918-2018 poświęconą Polsce niepodległej. Następnie przez Stare Miasto uczestnicy dotarli do Ogrodu Krasińskich.
Wycieczkę do Warszawy zakończono w Muzeum Azji i Pacyfiku, gdzie młodzi ludzie zwiedzili multimedialną wystawę instrumentów azjatyckich oraz z wielkim zaangażowaniem grali w rozmaite gry planszowe i sprawnościowe pochodzące z Azji i krajów Oceanu Spokojnego.
Wyprawę należy uznać za niezwykle udaną, pouczającą i rozwijającą wiedzę i umiejętności uczniów i studentów.

A tak opisano nasza wizytę na stronach Stowarzyszenia „Polska-Wschód”: