Z wizytą w Wiedniu

20 marca 2019 r. odbyła się wspólna wycieczka do Wiednia klas - II B, II E, II F naszej szkoły. Celem wycieczki było zwiedzenie uroczej stolicy Austrii – Wiednia oraz wpisanych na listę UNESCO zamków czeskich.
Pierwszym miejscem naszego bardzo napiętego programu wycieczki było miasto Kromeriz, które przez wieki było letnią siedzibą biskupów i arcybiskupów ołomunieckich. Na zawsze w naszych wspomnieniach zostaną unikatowe, bajeczne ogrody - zamkowy i kwiatowy, które są wpisane na listę UNESCO i należą do najcenniejszych przykładów europejskiej architektury ogrodowej. Pałac i ogrody należą do ulubionych miejsc filmowców, kręcono tam zdjęcia m.in. do słynnego filmu Miosa Formana „Amadeusz”.

Drugi dzień zwiedzania przyniósł nam również wiele ekscytujących wrażeń. Z samego rana wyruszyliśmy do Wiednia. Pierwszym punktem był objazd miasta reprezentacyjną aleją Ring, która powstała w miejscu murów obronnych miasta. Przejeżdżaliśmy obok dwóch największych muzeów miasta - Historii Sztuki i Historii Natury, Parlamentu, Ratusza, Kościoła Wotywnego. Nasze serca skradła wizyta w majestatycznym Pałacu Schӧnbrunn, dawnej letniej rezydencji rodziny cesarskiej, jednym z najpiękniejszych barokowych budynków w Europie.  Naszą wizytę w Wiedniu zakończyliśmy na wzgórzu Kahlenberg, z którego w 1683 r. polska husaria ruszyła z odsieczą, a teraz rozciąga się  bezkresna panorama miasta.

Ostatni dzień wycieczki to niczym maraton w zwiedzaniu zamków. Jako pierwszy odwiedziliśmy Zespół Parkowo-Pałacowy Lednice-Valtice, również wpisanego na listę UNESCO, będący dawną posiadłością Lichtensteinów. Następnie wybraliśmy się do Mikulova - klejnotu południowych Moraw i Muzeum Winiarstwa. W drodze powrotnej zwiedzaliśmy jeszcze Ołomuniec.
Atmosfera i wspaniały program wycieczki sprawiły, że na długo będziemy wspominać naszą licealną wycieczkę i już nie możemy doczekać się kolejnej.

Kamila Stępień