Cenzura w okresie PRL-u

Cenzura w okresie PRL-u była tematem wykładu, z którym w naszej szkole 11 października 2012 r wystąpił prof. Zbigniew Romek (pracownik naukowy Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, autor m.in.: "Cenzura a nauka historyczna w Polsce 1944-1970"). Współorganizatorem był Klub Historyczny im. gen. S. Roweckiego "Grota" w Piotrkowie Trybunalskim, reprezentowany przez Przewodniczącego Zarządu mgr. Pawła Wąsa (w swojej pracy badawczej zajmującego się drugą konspiracją niepodległościową i antykomunistycznymi organizacjami młodzieżowymi okresu stalinowskiego). Autorami scenografii byli uczniowie III LO: Miłosz Gortyński, Patrycja Leśniewska, Daria Burzyńska, Karolina Gorzędowska i Julia Kowalska.
Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem większości młodzieży, wysoko został też oceniony przez nauczycieli, szczególnie ze względu na to, że odkrywał nie tylko instytucjonalne mechanizmy działania cenzury, ale również kładł nacisk na czynnik ludzki tzw. autocenzury: konformizm, karierowiczostwo, strach itp.
Zainteresowanych tematem odsyłam do książek prelegenta oraz do "Czarnej księgi cenzury PRL" Tomasza Strzyżewskiego (ewentualnie do bloga - http://strzyzewski.salon24.pl/posts/).

Czy Jesteś za reaktywacją forum?