Narodowy Dzień Niepodległości

Program tegorocznej uroczystej akademii z okazji Narodowego Dnia Niepodległości  przedstawiony  10 listopada 2010 roku w III Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim  obejmował utwory: Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Zbigniewa Łapińskiego, Fryderyka Chopina,Władysława Ludwika Anczyca, Mieczysława Kozar –Słobudzkiego, Adama Kowalskiego, Marka Grechuty, Andrzeja Kurylewicza, oraz  szereg utworów chóralnych i pieśni patriotycznych z XIX i początków XX wieku – razem ponad 30 utworów

Motywem przewodnim przedstawienia był czyn niepodległościowy  od konfederacji barskiej do odzyskania niepodległości w latach 1918-1921. Prolog nawiązywał jednak do tragicznych wydarzeń ostatniego roku – skłaniając do głębszej zadumy nad istotą naszego patriotyzmu. Istotę  tego zamierzenia najlepiej oddaje fragment wiersza Kazimierza Wierzyńskiego, Biblia polska:

To nie są wiersze, poematy
I polonezy karmazynów
To biblia, w której polskie światy
Z ojców przenoszą się na synów.

Więc to nie wiersze ani słowa
Relikwie marzeń i pamiątek:
Tak jak w Genezis tam się chowa
Naszych od Boga sił początek

Wystąpili w akademii:
Aleksandra Wójcik, Damian Stępień, Katarzyna Mokrowiecka, Katarzyna Błaszczyk Katarzyna Wołek, Bartłomiej Wocheń, Agnieszka Kiełbik, Ewa Bogucka, Paulina Wroniszewska, Damian Balcerek, Stefan Jabłoński, Marcin Cierlik, Andrzej Dudkiewicz Mateusz Warchoł, Beata Szewczyk, Zuzanna Babajan , Dariusz Myślinski, Izabela Polinceusz, Piotr Gierczak, Bogumil Justyna , Kamil Wasyna Kacper Mielczarek , Bartlomiej Jaśki, Monika Inglot, Joanna Paul, Damian Włoch, Ada Matyja , Patrycja Sielska, Kinga Szmidt, Anna Gliszczyńska, Anna Bogusławski.

Operator dźwięku: Mateusz Wężyk
Scenografia: Patrycja Sielska, Ada Henc, Krzysztof Sul, Miłosz Gortyński, Konrad Krzaczyński

Okiem organizatora (p. Maciej Pawłowski)
Jestem dumny z naszych uczniów, którzy samodzielnie, wytrwale i bardzo profesjonalnie a z wielką dbałością o szczegóły przygotowywali się do występu. Wszystkie elementy przedstawienia przygotowywane w zespołach kilkuosobowych (całość profesjonalnie zaplanowana i skoordynowana przez niezastąpioną w roli reżysera Olę Wójcik ) reprezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny. Samo przygotowanie do interpretacji utworów recytatorskich wskazywało jak głęboko starali się zrozumieć intencje poetów, przekazać te treści publiczności oraz oddać ich uniwersalną, po dziś dzień aktualną wymowę.

Jakkolwiek ostateczna ocena artystyczna należy zawsze do publiczności uważam, że akademia ta pokazała przede wszystkim niezwykły potencjał jaki reprezentują nasi uczniowie. Doceniła to zresztą p. Dyrektor Jadwiga Kielian pięknie parafrazując słowa jednej z piosenek. Wiem, że akademia była długa ale choć planowaliśmy skrócenie scenariusza doszliśmy  jednak wspólnie do wniosku, że wysoki poziom przygotowania utworów nie daje nam takiej możliwości bez oczywistej krzywdy dla któregoś z wykonawców. Cieszy mnie niezmiernie, że grono osób pracujących nad przedstawieniem potrafiło czerpać tyle radości ze wspólnej pracy o czym świadczą brawurowo wykonane utwory kończące występ. Mam nadzieje, że  oklaski publiczności nagrodziły ich wysiłek. Zasłużyli sobie na wielkie uznanie.

Jestem, jak każdy kto oglądał przedstawienie, pod wielkim wrażeniem indywidualnych występów, w pierwszym rzędzie recytatorskich: Oli Wójcik – rewelacyjna interpretacja wiersza Słowackiego Na śmierć kapitana Meyznera,  jak też Bartka Wochenia  - Sowiński na okopach Woli a także recytacji Kasi Błaszczyk, Agnieszki Kiełbik czy  Kasi Wołek. Wszystkie one przedstawione zostały w pełni ich ekspresji.

W pamięć zapadają oczywiście najbardziej występy solistów śpiewających piosenki – a były to wspaniałe interpretacje Mateusza Warchoła, Beaty Szewczyk, Stefana Jabłońskiego. Do tego utwory wyśmienicie  wykonane w duecie i wraz z chórem  przez  Ewę Bogucką i Mateusza Warchoła, Beatę Szewczyk i Paulinę Wroniszewską, Zuzię Babajan i Olę Wójcik, Marcina Cierlika wraz z Mateuszem Warchołem , Stefana Jabłońskiego  z  Darkiem Myślińskim. Świetnie zaprezentował się chór w tak licznych i muzycznie  wymagających utworach. Na tym gruncie  zresztą można było zaobserwować wspaniałą cierpliwą i kreatywną współpracę muzyków pracujących z chórem – byli to Kasia Mokrowiecka i Damian Stępień. Współpracowali z nimi doskonale Andrzej Dudkiewicz i Kasia Błaszczyk. Dla mnie najwspanialszym zjawiskiem było, że te wszystkie osoby starały się dopracowywać różne warianty wykonania i szlifowały przyjęta wersję, która w ostatecznym wykonaniu  pozostawiła doskonałe wrażenie – że wspomnę tylko wykonanie takich utworów jak: Wolność, Karol Levittoux, Margrabia Wielopolski, Pieśń powstańców 1863r., Wigilia na Syberii , Wyspiański, Rapsod o pułkowniku Lisie-Kuli , Orlątko,  a najlepiej ilustruje to zjawisko wykonanie piosenek chóralnych : Żurawiejki na pułki kawalerii, Pobór na dziewczynki i Medycyna naszej doby.

Zdjęcia z uroczystości zobaczyć można w naszej galerii

Czy Jesteś za reaktywacją forum?