Współpraca z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

W ostatnich 2 latach działalności ekologicznej naszej szkoły zostały zaplanowane i zrealizowane dwa duże przedsięwzięcia w formie projektów współfinansowanych przez WFOŚiGW w Łodzi.

Pierwszy z nich pod hasłem „Jestem świadomy więc chronię”, był realizowany w naszej szkole od 1 XII 2011r.

Do opracowania i jego realizacji  przystąpiły nauczycielki przedmiotów przyrodniczych: p. I. Nowosielska – mgr biologii oraz p. E. Ortyl –mgr geografii.

O ile w zakresie działań ekologicznych, III LO posiadało wiele wcześniejszych doświadczeń, to tego typu przedsięwzięcie było zorganizowane pierwszy raz.

Wdrażany Projekt był adresowany przede wszystkim do młodzieży naszej szkoły w liczbie 700 osób oraz szerokiej rzeszy młodych ludzi z innych szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych na terenie woj. łódzkiego, z którymi nasze liceum ma kontakt.

Na realizacje tego Projektu   III LO otrzymało dofinansowania z WFOŚiGW w wielkości 36198zł.
Kolejny projekt realizowany od lipca 2013r., także współfinansowany z WFOŚiGW w Łodzi. Odbywał się pod tytułem: „Moja wymarzona Ekopracownia” Do w/w projektu stanęły te same nauczycielki uzyskując tym razem kwotę dofinansowania 42955 zł

To przedsięwzięcie stało się dla nas prawdziwym wyzwaniem. Ekopracownia w naszej szkole powstawała od podstaw. Nowe tynki na ścianach z nową kolorystyką, nowe szafy, parapety, zrobiony na zamówienie zlew, meble, kwietniki, Tablica interaktywna, rzutnik, komputer, wizualizer oraz środki dydaktyczne w postaci mikroskopów, szkła i sprzętu laboratoryjnego, odczynniki chemiczne. To wszystko nie jest w stanie przełożyć się na pracę jaką wykonałyśmy aby nowa pracownia zachwycała i spełniała zaplanowane zadania. Mnóstwo czasu zabrało nam zaprojektowanie pomieszczenia, jego wizualizacja wykonana wraz z młodzieżą oraz przygotowanie planu zajęć do realizacji w nowej Ekopracowni w roku 2014, który będzie podlegał sprawozdaniu.
Zorganizowanie roślin, wykonanie nowych nasadzeń, stworzenie kompozycji roślinnych, określenie wymagań życiowych okazów oraz usytuowanie ich na oknie kwiatowym było bardzo dużym wyzwaniem, którego efekt ma być nie tylko estetyczny ale i dydaktyczny.

Działania zmierzające do poprawy świadomości ekologicznej uczniów poprzez zajęcia terenowe, konkursy, akcje oraz naukę w nowoczesnym wydaniu nie byłyby możliwe bez środków przeznaczonych przez WFOŚ i GW w Łodzi, za co jesteśmy wdzięczni i zobowiązani do kontynuowania działań w duchu ekologii jeszcze lepiej.

Czy Jesteś za reaktywacją forum?