Terra Poetica

W czerwcu 2015 r. w III Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego ukończono realizację pierwszego etapu projektu - Ogród edukacyjny - "Terra Poetica". Był to kolejny program ekologiczny, realizowany przez nauczyciela biologii- panią Izabelę Nowosielską i nauczyciela geografii- panią Ewę Ortyl. Inicjatywa zagospodarowania terenu przyszkolnego na ogród edukacyjny powstała w roku 2014, wtedy też powstał projekt i rozpoczęto zbieranie funduszy na ten cel. Pierwszymi sponsorami byli uczniowie, nauczyciele i rodzice - uczestnicy Pikniku Ekologicznego w czerwcu ubiegłego roku. Realizację pierwszego etapu prac umożliwiły środki finansowe pozyskane w wyniku udziału w konkursie grantowym „TU MIESZKAM, TU ZMIENIAM”, którego organizatorem  była Fundacja Banku Zachodniego WBK we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK S.A.

Grant w wysokości 20 000 zł został przeznaczony na ogród, który zmienił przyszkolne zarośla nie do poznania. Teraz jest to ogród pełen różnorodnych gatunków roślin, barw i zapachów. Znajdują się tu gatunki leśne, stepowe, miododajne drzewa, krzewy i byliny.

Powstały: Tarasy Juliusza – z roślinami skalnymi, jałowcami zadarniającymi, irgami, z wolnymi przestrzeniami wysypanymi korą. Znajduje się tu kącik relaksacyjny –  Zacisze Goplany – z ławkami z drewnianych bali, roślinami mieszanymi: kaliną, hortensjami, wrzosami, kolekcją funkii, połączony z częścią leśną – Zagajnik Balladyny i Aliny; Rosarium Salomei – z kolekcją róż uwielbianych przez matkę Juliusza Słowackiego; zakątek pustynny – Słoneczna Wyspa – z roślinnością trawiastą, wzbogacony kolekcją rojników i rozchodników.

Poetyckie określenia w ogrodzie „TERRA POETICA” to realizacja marzeń o tym, aby wydzielone miejsca nawiązywały do twórczości patrona szkoły – Juliusza Słowackiego.

Czy Jesteś za reaktywacją forum?