Delegacja z Kostromy z wizytą w naszym LO

8 stycznia 2018 roku odwiedzili nas sympatyczni goście z Kostromy. Była to grupa młodzieży i pedagogów reprezentująca Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży- ośrodek, który jest miejscem zajęć z zakresu teatru, tańca, plastyki oraz innych form pracy artystycznej młodych ludzi.
Goście zaprezentowali ciekawą inscenizację do wierszy poświęconych Rosji i Kostromie.
Uczniowie naszego liceum przedstawili prezentacje poświęcone miastom partnerskim Piotrkowa, jego historii i zabytkom. Przygotowano również specjalny materiał na temat historii i dzisiejszego funkcjonowania naszej szkoły. Należy podkreślić, że prezentacje przedstawiono
w języku rosyjskim.
Ważnym akcentem spotkania było złożenie na ręce Pani Dyrektor III LO Joanny Księżopolskiej-Szulc listu intencyjnego od Dyrekcji Szkoły Ogólnokształcącej nr 7 w Kostromie, w którym w imieniu uczniów i grona pedagogicznego tej placówki wystąpiono z propozycją nawiązania wielopłaszczyznowej współpracy.
Spotkanie miało również i część nieformalną. Uczniowie naszego liceum i goście z Kostromy szybko nawiązali kontakt, doszło do wielu prywatnych rozmów. Miłym akcentem było wspólne kolędowanie pod okiem sympatycznej rosyjskiej Śnieżynki ("Snieguroczki") - znanej pomocnicy rosyjskiego Mikołaja czyli Dziadka Mroza. Miało to szczególny charakter w drugim dniu obchodzonego przez naszych gości prawosławnego Bożego Narodzenia.
Wszyscy uczestnicy spotkania wyrazili chęć spotykania się w przyszłości w tak przyjaznej i ciepłej atmosferze, co zapewne będzie możliwe, jeżeli uda się zrealizować projekt współpracy szkół z miast partnerskich .O tym, że ze strony rosyjskiej nie były to tylko grzecznościowe zwroty może świadczyć treść relacji opublikowanej w rosyjskiej prasie oraz wywiadu dla lokalnej rozgłośni radiowej. Wspomniane materiały opisują bardzo dobre wrażenia kostromskiej młodzieży i jej opiekunów z pobytu w naszej szkole:
(mamy przy okazji kolejne zadanie translatorskie dla uczniów, którzy wybrali język rosyjski!)