Projekt: Kariera! – spotkanie z p. Justyną Alamą

Na temat studiów medycznych krążą liczne legendy. Jednak jak można było się dowiedzieć w trakcie kolejnego w tym roku szkolnym spotkania z cyklu "Projekt Kariera" - medycyna nie taka straszna jak ją malują. Pani Justyna Alama – absolwentka Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach uspokoiła osoby zainteresowane studiami medycznymi podkreślając, że medycyna to nie tylko same egzaminy. Przy dobrej organizacji studenci bez problemu znajdą czas na różnego rodzaju aktywności.
Nasza prelegentka podkreślała jak ważna jest integracja i dobry kontakt z innymi ludźmi. Łatwa komunikacja jest przydatna także później, w pracy. Jak zaznaczyła pani Justyna ,,Lekarz uczy się całe życie. To nie tylko nauka z książek, ale również z życia, od innych osób”. Omówiła zalety studiów medycznych np. dostęp do nowoczesnej technologii w trakcie nauki i liczne perspektywy zatrudnienia po jej zakończeniu. Znalazły się niestety, również wady takie jak : krótsze wakacje spowodowane odbywaniem obowiązkowych praktyk oraz ograniczona liczba miejsc na konkretne specjalizacje. Pani Justyna opowiedziała jak wygląda program studiów. Na pierwszym i drugim roku dominują zajęcia z anatomii, natomiast na trzecim zaczynają się upragnione przez większość studentów zajęcia kliniczne. Zdaniem naszego gościa ,,Najłatwiej nauczyć się teorii praktykując ją”. Prowadząca poleciła słuchaczom metody ułatwiające zapamiętanie dużej partii materiału (wykonywanie rysunków i map myśli). Zachęcała do ciekawości świata oraz szlifowania umiejętności posługiwania się językami obcymi. Podzieliła się też anegdotami ze studiów oraz chętnie udzieliła odpowiedzi na pytania uczestników spotkania. ,,Wybierając studia warto rozmawiać z osobami, które wykonują dany zawód” powiedziała już w pierwszych minutach spotkania Pani Justyna. To zdanie idealnie wpasowuje się w koncepcję ,,Projektu Kariera”, a samo spotkanie z pewnością dowodzi prawdziwości tego stwierdzenia.