Projekt: Kariera! – spotkanie z p. Michałem Trajdosem

W naszej szkole ponownie rozpoczęły się spotkania z cyklu Projekt: Kariera! W tym roku szkolnym naszym pierwszym gościem był pan Michał Trajdos, absolwent duńskiej uczelni Business Academy Aarhus na kierunku Chemical And Biotechnical Science, a obecnie pracownik Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Spotkanie odbyło się 25 września i uczestniczyli w nim głównie uczniowie klas o profilu biologiczno-chemicznym.
Pan Michał podzielił się z nami swoimi doświadczeniami związanymi ze studiowaniem za granicą.  Przyznał, że daje to dużą szansę na zdobycie praktycznej wiedzy, przydatnej w dalszej pracy. Z pasją i w ciekawy sposób opowiadał o zajęciach i eksperymentach, jakie przeprowadzał. Absolwent naszego liceum odbył dwa zagraniczne staże - w Niemczech oraz w Austrii. Poznaliśmy również ciekawostki dotyczące pracy naukowej w tych krajach. Opowiedział nam także o projektach badawczych, które realizował podczas tych staży. Z podziwem słuchaliśmy o jego dokonaniach. Nasz gość opisał ciekawe zagadnienia z dziedziny biotechnologii, mikrobiologii czy biologii molekularnej. Obrazowo objaśniał specjalistyczne pojęcia i doświadczenia z tych dziedzin nauki. Sprawił tym samym, że spotkanie oprócz informacyjnego zyskało również wymiar edukacyjny. Panu Michałowi udało się nie tylko zainteresować, ale także rozbawić publiczność dzieląc się anegdotami ze studiów oraz pracy. W dalszej części spotkania opowiedział nam również o innych kierunkach związanych z profilem biologiczno-chemicznym. Jak sam przyznał, nie zawsze swoją przyszłość trzeba wiązać z pracą w laboratorium.
Podczas spotkania usłyszeliśmy wiele praktycznych rad, które mogą okazać się bardzo cenne przy wyborze odpowiedniego kierunku studiów. Przede wszystkim, pan Michał zaznaczył, że bardzo ważna jest umiejętność posługiwania się językiem angielskim, jeśli decydujemy się na zagraniczną naukę. Doradził też, w jaki sposób znaleźć najlepszą uczelnię, czym kierować się przy jej wyborze.