NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Ponad dziesięć lat temu, tuż przed katastrofą smoleńską, prezydent Lech Kaczyński powierzył Andrzejowi Dudzie (podsekratarzowi stanu w swojej kancelarii) przygotowanie projektu ustawy wprowadzającej w Polsce nowe święto, które miało upamiętnić żołnierzy tzw. drugiego podziemia niepodległościowego (partyzantów walczących z nowym okupantem - Armią Czerwoną, NKWD i aparatem bezpieczeństwa władzy "ludowej").
Pomimo śmierci prezydenta i zmiany władzy projekt został przyjęty przez parlament i podpisany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Święto wyznaczono na 1 marca, ponieważ tego dnia 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej stracono przywódców IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
    W tym roku zatem poraz dziesiąty obchodziliśmy, także jako szkoła, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości zaczęły się już wieczorem 29 lutego od zorganizowanego w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego koncertu zespołu "The Wellness Sound". Następnego dnia odbyła się uroczysta msza w Kościele pw.Nawiedzenia NMP przy ul. Śląskiej i złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. Zwieńczeniem obchodów był wieczorny marsz zorganizowany przez Klub "Gazety Polskiej" w Piotrkowie i Klub Historyczny im. Stefana Roweckiego "Grota".