Ukazały się Uczniowskie Biuletyny Historyczne III Liceum Ogólnokształcącego.

Ukazały się Uczniowskie Biuletyny Historyczne III Liceum Ogólnokształcącego. Traktują one o historii prawa i medycyny. Zachęcamy do lektury!

Biuletyn Historyczno – Prawniczy nosi tytuł PRAWO I BEZPRAWIE i będzie wydawany w tematycznych tomach przez uczniów klas o profilu prawniczym z naszego liceum. Pierwszy numer poświęcony został aspektom prawnym powstania kościuszkowskiego, którego 220 rocznica przypadnie 24 marca tego roku. Będzie można w nim przeczytać fragmenty bardzo rzadko publikowanych pamiętników z epoki i artykuły uczniów traktujące o różnych wydarzeniach insurekcji. Dowiemy się sporo o specyfice wychowania w szkołach pijarskich, poznamy dzieje kobiety szpiega Tadeusza Kościuszki, prześledzimy nie tylko jaki los spotkał zdrajców w czasie powstania ale też oceniamy według jakich procedur zostali osądzeni i ukarani. Przeczytamy także kilka arcyciekawych utworów literatury polskiej z tego okresu i przypomnimy ich autorów. Poznamy broń powstańczą i byłych Piotrkowian, którzy w powstaniu odegrali niepoślednią rolę. Zachęcamy też do przeczytania krótkich fragmentów sztuk teatralnych nawiązujących do tematyki insurekcyjnej oraz prawniczej. Mamy nadzieję, że spodobają się Państwu anegdoty związane z profesją jurystów przytoczone na kartach Biuletynu. Na dociekliwych i uważnych Czytelników czekają liczne pytania konkursowe i nagrody! Oczekujemy, że zachcecie się zabawić  w przetłumaczenie ortyli z XV wieku – czyli fragmentów wykładni prawa magdeburskiego. Będzie też można prześledzić (opowiedziane przez słynnego piotrkowskiego adwokata i prezydenta miasta Piotrkowa) dzieje pewnego naciągacza, który udawał Kameruńczyka w Warszawie po I wojnie światowej. Na koniec czytając fragment słynnego dziewiętnastowiecznego dzieła z zakresu kryminalistyki zadumacie się nad skalą prawdziwie strasznego, grozę budzącego  ciągu patologii, przy których bledną najśmielsze obrazy współczesnego kina amerykańskiego! Życzymy ciekawej lektury i zachęcamy do współpracy z redakcją czasopisma. Kolejny numer poświęcimy dziejom Piotrkowa w czasach I wojny światowej.

Biuletyn redagowany przez uczniów klasy medycznej  nosi krzykliwy nieco tytuł: DOKTOORAAA! a traktuje oczywiście o historii medycyny i nieco zawikłanych drogach postępu w tej dziedzinie wiedzy. Przeczytać w nim możemy między innymi o zagadnieniu czystości i brudu w ujęciu historycznym, poznać możemy kolejne etapy rozwoju okulistyki, przyjrzeć się rozwojowi chirurgii, zaczerpnąć nieco wiedzy z poradników medycznych dawnych wieków, przeczytać uczone traktaty medyczne, które miały dokonać rewolucji w dziedzinie medycyny a dziś bawią nas dziwnym pomieszaniem realnej wiedzy i niemałych umiejętności z dziwacznym nowinkarstwem. Dowiemy się o objawach bardzo rzadkich chorób i metodach ich leczenia. Poznamy logiczne wywody na temat istoty głupoty, zaobserwujemy  też niemałe dziwactwa najsłynniejszych geniuszy drobiazgowo opisane przez sławnych lekarzy. Szczypta kąśliwych uwag  na temat lekarzy wyrażonych w wybitnych dziełach poetów od starożytności do XIX wieku, nieco anegdot i pytania konkursowe powinny zachęcić Szanownych Czytelników do uważnej lektury. Polecamy także warstwę ilustracyjną czasopisma ! Zachęcamy do wyrażania opinii o publikacji a przede wszystkim zapraszamy do współpracy osoby zainteresowane publikowaniem swoich artykułów związanych z tematyką lekarską .

Biuletyny są dostępne dla uczniów w naszej bibliotece szkolnej a kolejne ich numery można będzie pobierać z naszej strony internetowej.

PRAWO I BEZPRAWIE Nr 1 - pobierz

DOKTOORAAA! Nr 1 - pobierz

Czy Jesteś za reaktywacją forum?